skip to Main Content
R

Найдавніший образ Богородиці — Єрусалимська ікона.

25 жовтня – день вшанування ікони Пресвятої Богородиці «Єрусалимської». За переказами, ікона була написана у п’ятнадцятий рік після Вознесіння Господнього (48 р. н.е.), в Гефсиманії. Вона була першою з сімдесяти ікон Богородиці, створених святим євангелістом Лукою. Старець Паїсій Святогорець саме про цю ікону сказав, що вона більш за всі інші має портретну схожість з Богородицею. Призначалася ікона для єрусалимської громади.

За деякими свідченнями, саме цей образ, що знаходився колись у храмі Воскресіння Христового в Єрусалимі, є тією чудотворною іконою Матінки Божої, від якої зійшов і почувся голос до преподобної Марії Єгипетської, що навернув її від гріховного шляху.

У 463 році, за візантійського імператора Лева Великого, Єрусалимську ікону було перенесено до Константинополя і поміщено в храмі Богоматері, названому «Пігій», тобто «Джерело». Заступництвом Єрусалимської ікони Пресвятої Богородиці візантійські війська відбили напад скіфів.

За імператора Іраклія (575–641 рр.) місто взяли облогою скіфи, проте врятувала його від захоплення саме молитва всього міста перед цим святим образом. На згадку про це диво, ікону перенесли в один з головних храмів Візантії – Влахернську церкву, де вона і зберігалася протягом майже трьох століть.

У 988 році ікона була принесена в Корсунь (сучасний Херсонес) – старогрецьке місто-держава в південно-західній частині Криму (у межах Севастополя). Ікона була подарована Київському князю Володимиру, який заволодів містом, прийняв там християнство і одружився з донькою візантійського імператора. Коли рівноапостольний князь повертався до Києва, то привіз святі ікони та інші церковні реліквії. А вже коли новгородці прийняли християнство, то святий Володимир відправив їм цей образ Богородиці. Більше 400 років образ Богородиці перебував у Софійському соборі Великого Новгорода. Іван Грозний у 1571 році переніс ікону до Московський Успенський собор, де вона шанувалася поряд з Володимирською іконою Божої Матері. Під час навали Наполеона в 1812 році оригінал зник і замінений вірним списком. А оригінал ікони якимось дивовижним чином згодом знову опинився в Єрусалимі – в храмі Гробниці Пресвятої Богородиці. Святий образ і донині зберігається там.

Ікона знаходиться близ Гефсиманського саду, в гробниці Богородиці, де три дні перебувало Її пречисте тіло.

Наверх